Picture for blog post داستان طراحی صندلی Paimio
گزارش Monday, May 17, 2021

داستان طراحی صندلی Paimio

در سالهای بین دو جنگ جهانی، سل، این بیماری عفونی یک آفت وحشتناک بود که هزاران نفر را به کام مرگ کشاند. و در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فنلاند، به عنوان مهم‌ترین عامل مرگ و میر در آن سال‌ها بود؛ بطوری که چیزی حدود 10 درصد جمعیت اروپا بر اساس این بیماری از بین رفتند. در چنین شرایطی دولت فنلاند با برگزاری مسابقه، چندین طرح برای ساخت چندین آسایشگاه ایزوله شده برای درمان این بیماران را انتخاب کرد.

آلورآلتو در 1929 مسابقه طراحی برای ساخت آسایشگاه سل Paimio در جنوب غربی فنلاند را برنده شد. او در طراحی خود کلیه پروتکل های درمانی که شامل استفاده حداکثری از نور خورشید، هوای تازه و استراحت بود را رعایت کرد.

 

        بیمارستان سل پائیمیو      تراس‌های بیمارستان و تخت های روبه نور     

                           بیمارستان سل paimio در دل جنگل‌های کاج فنلاند               تخت‌های روبه نور و در هوای آزاد قرار گرفته در تراس بیمارستان

 

 آلتو در بیمارستان سل paimio با طراحی کاربردی فضا، پنجره، تراس و مبلمان توانست نور، هوای تازه و پاکیزگی را به ملاقات بیماران مسلول بیاورد. آلتو در این بیمارستان که در دل جنگل های کاج فنلاند واقع است، از ساختمان بیمارستان، تمام فضاها و سطوح تا حتی کارد و چنگال بیمارستان را طراحی کرد. یکی از طراحی های ویژه آلتو در این بیمارستان طراحی چند صندلی است. که صندلی paimio  به عنوان یک صندلی مدرن هم از لحاظ فرم طراحی و هم نحوه ساخت و متریال یک اثر ویژه و تاثیرگذار محسوب می‌شود.

 

                             کلیه عناصر این اتاق(تخت، میز، صندلی، چراغ مطالعه، روشویی، کمد دیواری و غیره) توسط آلوارآلتوطراحی شده است

 

                  چراغ مطالعه -بیمارستان paimio-سل-    چراغ سقفی/paimio/آلوار آلتو/ بیمارستان سل    

 

آلوار آلتو برای این بیماران صندلی را بگونه‌ای طراحی کرد تا راحتی بیماران تحت درمان را افزایش دهد. صندلی نسبتاً کشیده، با ورق‌هایی که از تخته سه لا طراحی شده بود، که راحتی و سبکی را فراهم می کرد و اجازه می داد تا به سمت خورشید حرکت کرده و بچرخد. شکافهای باریک و افقی بریده شده در قسمت سرصندلی، اجازه می دهد هوا بر روی صورت بیمار جریان یابد و عدم وجود بالشتک، احتمال آلودگی را کاهش می‌دهد.

 

                         صندلی آلوار التو/تخته چند لایه/ paimio/سل/             

                                                                                  صندلی مدل شماره 41 paimio                               

 

از قابل توجه ترین ابداعات او تکنیک استفاده از مواد لامینت مثل چوب درخت توس یا تخته چندلا بود. استفاده آلتو از این ماده به طور خاص تحت تأثیر زمینه‌ای بود که وی در آن زندگی می‌کرد. با توجه به جغرافیای زیست او ، چوب درخت توس که در فنلاند رشد می کند ، امکان ساخت قطعات مبلمان به خصوص مستحکم را ندارد. با این حال ، چوبی بسیار انعطاف پذیر و الاستیک است که می توان از آن ورق های تخته سه لا یا چوب های چند لایه را ایجاد کرد. او به مدت  پنج سال در مورد خمش چوب آزمایشاتی انجام داد. این تحقیقات به انقلاب طراحی آلتو در سال 1930 انجامید. او شروع به چسباندن لایه های چوب به یکدیگر کرد واین تجربه منجر به ابداع یکی از صندلی های او در این زمان به نام (مدل شماره 41) شد. تا بیماران سل راحت تر استراحت کرده و نفس بکشند. ارگانیک بودن و خم بودن چوب، مهارت ماهرانه آلتو در قالب سازی مواد را نشان داد.آلتو در این طراحی ها سعی کرد از سرمای فلز دورتر شود و نگاه گرم تر و انسانی را وارد طراحی مبلمان کند.

 

                          

 

 

بعد از این آسایشگاه و طراحی مبلمانی که آلتو برای این مجموعه انجام داد،آلتو به کمک شرکای خود شرکتی تاسیس کرد به نام Artek و مبلمان های آسایشگاه paimio  به عنوان محصولات اصلی و شروع فعالیت شرکت برای فروش قرار گرفت. به خصوص صندلی تخته سه لا Paimio به یک نماد طراحی بین‌المللی تبدیل شده است. از طرف دیگر، چهارپایه سه پا، که هم سن با آسایشگاه است و از دل این پروژه خلق شده است.

                                     

                                                          

Do you have any questions for your purchase? Quick ways to contact support:
Phone call and whatsApp 989021187706+