تصویر برای پست وبلاگ داستانِ میز داستان‌ها
گزارش 1400 آبان 17, دوشنبه

داستانِ میز داستان‌ها

سال 1652 اولین قهوه خانه در لندن افتتاح شد؛ و آنقدر محبوب بود؛ که به سرعت قهوه‌خانه‌های بیشتری در سراسر اروپا افتتاح شد. ایده میز قهوه، از نیاز به کنار گذاشتن نوشیدنی داغ در بین جرعه‌ها شکل گرفت. در بریتانیا در طول قرن هفدهم، قهوه‌خانه‌ها در سرتاسر این کشور شروع به کار کردند و به عنوان محلی برای تجمع بورژواها و روشنفکران شهرت پیدا کردند. مشتریان شکایت داشتند که قهوه‌خانه‌های تازه افتتاح شده جایی برای چیدن فنجان قهوه‌شان در کنار روزنامه یا مجلات ندارند؛ پس قهوه‌خانه‌ها میزهای سفارشی خاص این موضوع ساختند. و میز قهوه نام گرفت و پای ثابت بحث های مربوط به فلسفه، سیاست، اقتصاد شد.

 

tea table/coffee table

 

چای و میز چای در انگلستان

 

 رونق و گسترش و تحول این میزها به زمان رونق گرفتن نوشیدن چای در بریتانیا بازمی‌گردد. در دوران ویکتوریا (1837-1901)، نوشیدن چای به شدت در خانه انگلیسی‌ها جا افتاده بود. چای به عنوان نوشیدنی رایج آن زمان، و به عنوان یک مد مطرح شد. این نوشیدنی‌ای بود که همه طبقات جامعه از آن لذت می بردند؛ و از آنجا که میان وعده ناهار تا شام زمان زیادی بود، عصرها بهترین زمان برای نوشیدن چای محسوب می‌شد. نوشیدن چای با کیک در عصرانه به یک رسم انگلیسی تبدیل شد. این رسم برای ثروتمندان با مجموعه‌ای از لوازم جانبی همراه بود. میزهای چوبی، فنجان‌های چینی مرغوب، کاسه و نعلبکی، قوری‌های تزئینی، کیسه‌های چای ماهون، قوطی‌های چای نقره‌ای، رومیزی نفیس و ترکیبات خاص چای.

زنان انگلیسی مهمانی‌های عصرانه ترتیب می‌دادند و دور میز چای می‌نشستند و چای می‌نوشیدند. برای آن‌ها، میز چای عصرگاهی به همراه ظروف و لوازم زیبای آن، مکانی با شکوه را برای دورهمی فراهم می‌کرد. 

مهمانی عصرانه زنان و میز و لوازم چای

نقاشی‌های ضیافت زنانه چای در قرن 18

نقاشی مری کاسات از زن و چای و میز چای

بانوی روی میز چای

یک نقاشی رنگ روغنِ امپرسیونیستی، که توسط مری کاسات(mary cassatt) از سال 1883 تا 1885 خلق شده است. این نقاشی در موزه هنر متروپولیتن نیویورک است.

 

میز چای و دنیای زنانه

 

در کنار فنجان‌های شکننده، مراسم چای عصر ویکتوریا را می‌توان یک عمل فمینیستی رادیکال در نظر گرفت. در حالی که قهوه دنیای بیرونی مردانه‌تری را در لندنِ قرن نوزدهم اشغال کرده بود، قلمروهای داخلی چای، امری زنانه‌تر بود. چای عصرانه به زنان این امکان را می‌داد که در خانه بدون همسرانشان شرکت کنند و بنابراین هم از نظر اجتماعی و هم از نظر رفتاری رهایی بخش بود. این آزادی در لباس‌هایی که آنها می‌پوشیدند- که برای پوشیدن در داخل خانه، در جمع صمیمی دوستان و خانواده طراحی شده بود- نیز مشهود بود.  میز عصرانه چای، مکانی بود که زنان در مرکز صحنه قرار می‌گرفتند و می‌توانستند تجربیات، دغدغه‌ها، علایق، ایده‌ها، نظرات و حجمی از شایعات را مبادله کنند.

 

میز چای ، زنان و فمینسیم

دورهمی زنانه با محوریت میز چای

دورهمی زنانه با محوریت چای و میز چای و خلق فضایی جهت گفت‌وگوی آزادانه

 

 میز چای یا میز قهوه؟

 

در قرن نوزدهم، قهوه، چای را به عنوان نوشیدنیِ مورد علاقه آمریکا از سلطنت خلع کرد؛ و میز چای به میزقهوه دوباره تغییر نام داد. برخی معتقد بودند میز چای با میز قهوه همان میز ناهار خوری است که تنها در ابعاد آن تغییر داده شده‌است. در واقع آمریکایی‌ها چه از میزهای چای و چه میزهای قهوه برای فعالیت های بی‌شماری به غیر از نوشیدن نوشیدنی‌های هم‌نام میز استفاده می کردند. این نام‌ها هرگز برای توصیف عملکرد میزها نبودند، بلکه برای برانگیختن سرگرمی‌های شیک به‌روز بودند.

 

تحول و تکامل میزقهوه/چای

در دوران پس از جنگ جهانی میزهای قهوه یا چای شروع به تغییر و تحول کردند، و نسیبت به آنچه که در سال‌های پیش از این، با این نام و عملکرد نامیده می‌شد، یک تفاوت عمده دارد و آن تغییر در ارتفاع میز است. وقتی در این دورهمی‌ها، صندلی‌ها جای خود را به مبل‌های کوتاه‌تر نشیمن دادند، میزها نیز کوتاه‌تر شدند، برخی این کاهش ارتفاع میزهای قهوه را برگرفته از میزهای چای ژاپن می‌دانند. و بسیاری بر این باورند که اختراع و رونق تلویزیون در دهه 1950 باعث شد که شکل و اندازه میز تغییر یابد تا با کاهش ارتفاع مانع دید نشود و با افزایش سطح روی میز علاوه بر فضایی جهت قرار دادن نوشیدنی، فضایی هم برای مجلات، روزنامه‌ها و ریموت کنترل تلویزیون و حتی کتاب‌های بزرگی که در قفسه کتاب جای نمی‌شود، باشد.

 

میز قهوه در اتاق نشیمن

ورود میز قهوه با اتاق نشیمن و تغییر در ابعاد و اندازه آن

 

میزهای قهوه نیز مانند سایر مبلمان‌ها در طول دوران حضور خود متناسب با تحولات اجتماعی و هنری دستخوش تکامل و تحول بودند، و از تزیینات نئوکلاسیک تا خطوط آرت‌دکو و سادگی دوران مدرن و معاصر تاثیر پذیرفته اند. بخشی از تحولات آن نیز متاثر از حضور گسترده و متنوعِ مواد و متریال‌های قابل استفاده در ساخت آن‌هاست. به هر حال، تحولات این میز روایت گر سبک‎‌های مختلف ادوار تاریخی است و هم میز داستان و قصه، چه زمانی که در دل کافه‌ها پای داستان‌های سیاسی و بورژوازی مردانه بود و چه زمانی که به میانه‌ی مهمانی‌های زنانه دعوت شد و شاهد داستان‌های روزانه و رومانتیک، ترس‌ها و آرزوهای آنان و چه امروز که در دل نشیمن خانه در مقابل داستان‌های رنگارنگ تلویزیون و پای قصه‌های اهالی خانه قرار دارد.

میز قهوه مملو از داستان است، داستان طراحان متنوع، افکار متفاوت، مردان مبارز، معترضان سیاسی، عاشقان خسته، شوهران خوب و هزار و یک داستان دیگر.

 

تصویر کتاب مکالمه پای میز چای

کتاب "صحبت پای میز چای"، نوشته جروم کی در سال 1903 داستانی است که از گفت‌و گوی خیالی نویسنده با شخصیت‌های متنوع، پای میز چای شکل می‌گیرد.

این کتاب می‌تواند گره خوردن میز چای یا قهوه، با موضوع داستان و قصه را بخوبی نشان دهد.

 

 

 

 

 

 

*میز جلو مبلی سودا * میز جلو مبلی موج*میزجلومبلی گرد فندقی*میزجلومبلی گرد سفید * میزجلو مبلی مربع فندقی-شیشه‌ای*آیا برای خرید خود سوالی دارید؟ راه های ارتباط سریع با پشتیبانی:
تلفن تماس و whatsApp 989021187706+
ایمیل [email protected]