تصویر برای پست وبلاگ داستان طراحی صندلی چندیگار
گزارش 1400 اردیبهشت 29, چهارشنبه

داستان طراحی صندلی چندیگار

در سال 1950، رویای مشترک نخست وزیر هند، جواهر لعل نهرو[1]، مردی که آرزو داشت کشورش را به دوره جدیدی سبک بار از گذشته­‌اش سوق دهد. و چارلز-ادوارد ژانرت[2] (معروف به لوکوربوزیه) شهر چندیگار، را پایتخت جدید با معماری قدرتمند در ایالت پنجاب کرد. این اتفاق، یک سرمایه گذاری - هم از نظر تصویری و هم از نظر عملی - در آینده هند بود که جاه طلبانه‌ترین کار لوکوربوزیه شد. با معماری باشکوه، رشد فرهنگی و مدرنیزاسیون چشمگیر و شامل تعدادی از فضاهای مسکونی، تجاری و صنعتی از جمله مجموعه معروف Capitol  که ساختمانهای دولتی شهر را در خود جای داده بود.

 

Explore Le Corbusier's modernist metropolis Chandigarh - The Spaces

Capitol Chandigarh

 

با درک کلیت معماری پیشگامانه این الزام وجود داشت که سایر عناصر و قطعات هماهنگ با دیدگاه لوکوربوزیه تهیه شود، از این­رو از پسر عموی خود، پیر ژانرت[3] دعوت کرد تا به روند طراحی با خلق مبلمان شهری کمک کند، ژانرت تعدادی صندلی و میز را برای پر کردن فضاهای چندیگار متصور شد و آنها را توسط صنعتگران محلی از چوب ساج برمه ارزان قیمت كه هم در برابر رطوبت و هم در برابر حشرات منطقه مقاوم بود تولید كرد.

 

 

صندلی sturdy Committee chair یکی از این قطعات بود که در مقادیر زیاد ساخته شد، پایه‌های متمایز V شکل آن زیبایی­شناسی استحکام و یکپارچ­گی زیبایی را به آن می‌­بخشد که ویژگی شاخص آن است (و یکی از دلایلی که در نهایت  پرطرفدار می شود) .

 چندیگار، که در اوایل دهه 1960 تکمیل شد، قربانی تغییر سلایق شد و در دهه 1980، طرح های کاملاً مدرن Jeanneret، از جمله تعداد قابل توجهی از این صندلی ها کنار گذاشته شد. برای ساکنان محلی، این مبلمان ها همان معنای نمادین که برای ژانره یعنی خلق قطعاتی برای یک ملت جدید و مدرن، همانطور که نخست وزیر نهرو پیش بینی کرده بود، را نداشت و در دهه 1980، بیشتر مبلمان­هایی طراحی شده توسط او با تغییر سلایق مصرف کننده با سبک‌­های براق‌­تر جایگزین شد، طرح‌های کاملاً مدرن ژانره، از جمله تعداد قابل توجهی از این صندلی‌ها کنار گذاشته و نیز به واسطه فرسودگی ناشی از استعمال بیش از حد و نتایج منتج از گرما و رطوبت زیاد، دور انداخته و یا انبار شد. و در حقیقت، اکثر مبلمان در طی این روند تخریب شد.

 

                          The Historic Chandigarh Furniture of Pierre Jeanneret | Toomey & Co.     Architecture college asked to repair heritage furniture

 

در حالی که شهروندان و مقامات چندیگاری مبلمان مستعمل را به عنوان "زباله" خالص تصور کردند از اواخر دهه 1990، فروشندگان عتیقه‌­جات و گالری‌های پاریسی خرید کالاهای دور انداخته شده را برای مرمت و بازسازی آغاز کردند. با قیمت‌های سودآور برای مصرف کنندگانی که مایل به داشتن طراحی حساس ژانره هستند، فروخته شدند.

 صندلی ژانرت در میان مبلمان‌های دیگر چندیگار احیا شد و به عنوان یک قطعه نمادین طراحی، شناخت جهانی یافت. صندلی مورد پسند زیبایی شناسان تحسین شده از جمله طراحان داخلی بلژیکی Axel Vervoordt و معمار فرانسوی جوزف دیراند[4] ، چنان تقاضای مداومی را جذب کرد که از سال 2011 ، قانونی وضع شده است که هیچ یک از قطعات اصلی که هنوز در چندیگار موجود هستند مجاز نیستند هند را بدون تأیید وزارت فرهنگ این کشور ترک کنند.

 

     How a Pierre Jeanneret's Chandigarh Chair Landed in Kourtney Kardashian's  Home | Architectural Digest    tunuherner | Pierre jeanneret, Pierre jeanneret furniture, Modern vintage  decor   

 

صندلی­های ژانرت در هر دو حالت اصلی و مرمت شده هنوز هم قیمت های بی سابقه ای را در حراجی ها دارد و خانه‌های طراحان و مشاهیر مشهوری را زینت داده است.

 اخیراً، برند تحسین شده مبلمان ایتالیایی، کاسینا[5]، مجموعه‌ای از صندلی‌­ها و میزهایی را با عنوان مجموعه ""Homage à Pierre Jeanneret"  با اشکال مدرنیستی ساده، ساختارهای V شکل متمایز و جزئیات بافته شده خلق کرد که به طرح­های اصلی ادای احترام می کردند. شامل مجموعه میز Capitol و سه تجسم از مجموعه صندلی Capitol یک صندلی مبلی مجلل، یک صندلی اداری ساده و یک میز ناهار خوری که از قطعات ژانرت بهره برد و این طرح های غیر مشهور را به بستر معاصر آورد.

 

       The story behind the chair that inspired Cassina's “Hommage á Pierre  Jeanneret” collection - Interior Notes  The story behind the chair that inspired Cassina's “Hommage á Pierre  Jeanneret” collection - Interior Notes

صندلی‌های پیرژانرت بعد از 70 سال از پروژه چاندیگار هند در خانه‌های مدرن معاصر 

 

 

How a Pierre Jeanneret's Chandigarh Chair Landed in Kourtney Kardashian's  Home | Architectural Digest

حضور صندلی‌های چاندیگار در خانه کورتنی کارداشیان در کالیفرنیا

 

[1] Jawaharlal Nehru

[2] Charles-Édouard Jeanneret

[3] Pierre Jeanneret

[4] Joseph Dirand,

[5] Cassina

آیا برای خرید خود سوالی دارید؟ راه های ارتباط سریع با پشتیبانی:
تلفن تماس و whatsApp 989021187706+
ایمیل [email protected]