Picture for blog post از درخت تا تخت
گزارش Sunday, September 5, 2021

از درخت تا تخت

داشتن خواب کافی و آسوده برای بشر همواره مطرح بوده است، شاید تصور کنیم، بشر اولیه بی دغدغه و با کم ترین لوازمی به آسانی روی زمین می‌آرمیده! اما نه! همواره چگونه و کجا خوابیدن برای انسان مطرح بوده در دوره‌ای با هدف  ایجاد و افزایش امنیت و حفظ جان، در زمانی دیگر برای ایجاد حریم و فضای خصوصی و امروز با هدف افزایش آسایش و آرامش!

 

اولین تخت‌ها

خوابيدن اگرچه يك نياز عادي همه انسان‌هاست اما از گذشته رفع اين نياز، با دغدغه همراه بوده است. حدود 7000 سال پيش انسان‌ها براي ايجاد امنيت از حمله حيوانات در خواب، به بالاي درختان پناه برده و يا در گودالي پوشيده شده از چوب و ساقه درختان مي خوابيدن. گاهي براي در امان ماندن ازانواع نيش حشرات مجبور به استفاده از انواع گياهان دافع حشرات در كنار چوب و ساقه‌هاي درختان بودند. در واقعه اولين تخت ها ساقه و شاخ و برگ درختان بوده است كه با تخت و تشك نرم و راحت امروز فاصله زيادي داشتند.برای قرن‌ها تشک‌ها پر از پر، نی، یونجه وعلف بودند. 

 

خواب- تخت

 

 

تخت‌خواب در دوران باستان

با پیچیده‌ترشدن جوامع، تخت‌ها روی پاها ايستادند! فرعون "عنخ آمون"، که بیش از 3300 سال پیش بر مصر حکومت می کرد، روی تخت برافراشته‌ای پوشیده از ورق طلا مي‌خوابید. مقبره او شامل تخت‌های مفصل و مزین به پیکره حیوانات مقدس بود که نماد سفر او به ابدیت بود. در همین حال‌، اکثر مصریان باستان روی تشک‌های روی زمین می خوابیدند. در Skara Brae در جزایر Orkney اسکاتلند ، باستان شناسان شواهدی از تخت‌های جعبه ای ساخته شده از تخته سنگ پیدا کردند. و تا هزاران سال تغییر چندانی در شکل اولیه تخت ایجاد نشده است.در مالت و مصر، تا 3000 سال قبل از میلاد، مردم روی سکوهای مرتفع با تشک مي‌خوابيده‌اند. در چین و مغولستان، مردم روی سکوهای آجری گرم شده در 5000 سال قبل از میلاد می خوابیدند.كه هنوز در شمال چین از اين روش استفاده می شود.

 

تخت در دوران باستانتخت در دوران باستان

تخت‌خواب در قرون وسطا

در قرون وسطا اختلاف زيادي بين تخت قشر فقير جامعه و قشر ثروتمند جامعه وجود دارد، بطوري كه قشر فقير جامعه روی تشک حصیری روی زمین با هر پوشش گرم که می توانستند مي‌خوابيدند.

 

 

 

اما خانه ثروتمندان دارای تخت‌های بزرگ و مجلل، دارای سایبان‌های تزئین شده‌، آویزهای گلدوزی شده و تشك‌هاي نرم پارچه‌ای با ملحفه‌های کتان بودند. تخت‌هاي قرون وسطا یکی از باشکوه ترین مبلمان در یک خانه بزرگ بودند. آنها مکان مناسبی برای ملاقات برای گفتگو یا پذیرایی از مهمانان بودند. 

 

 

تخت خواب در قرون وسطا  

 

از قرون وسطی تا قرن 18، تختخواب گران‌ترین وسیله در یک خانه خانوادگی بود. تا جايي كه آنها نشان اعتبار اجتماعی بودند. تختخواب‌ها آنقدر ارزشمند تلقی می شدند که اغلب اولین دارایی‌هایی بودند که توسط تازه‌عروسان خریداری می‌شد و مهمترین وسيله که در وصیت‌ به وارثان مورد علاقه داده مي‌شد.

 

جايگاه وي‍ژه تخت در چيدمان فضا، اهميت تخت‌خواب را در دنياي پيش از مدرن را نشان مي‌دهد

 

تحولات مدرن

تحولات در تخت‌خوابها در دوران مدرن مربوط به رشد صنعت و تكنولو‍ژي از يك سو و سوي ديگر نگرش هاي زيباشناسي و هنري نسبت به مبلمان است. بطوري كه انقلاب صنعتي و با اختراع فنر کویل در سال 1857 انقلابي در تشك‌ها و تخت‌خوابها صورت گرفت و به مرور تحولات صنعت و تكنولو‍ژي به دنياي تخت خواب نيز راه پيدا كرد تا نهايت  قرن 21 و هوشمند سازي فصل جدیدی را در تاریخ  تختخواب‌ها ايجاد می کند.

 

تخت خواب مدرن

در دنياي مدرن انواع تخت‌ها بر حسب سبك‌هاي هنري متفاوت ساخته و استفاده مي‌شود.

 

تخت‌هاي‌ هوشمند  بیش از 8.5 میلیارد نقطه داده بیومتریک کامل بدن را اندازه گیری می کند، حرکات را حس می کند و به طور خودکار تخت را تنظیم می‌کند تا بهترین کیفیت خواب را در طول شب تضمین کند. این فناوری میزان خوب خوابیدن افراد را در طول شب ردیابی می‌کند و گزارشي را در مورد خواب افراد ارائه می دهد تا رابطه دو جانبه زندگی و خواب را نشان دهد.

 

تخت هوشمند   

تخت‌هاي هوشمند همراه با احساس دوگانه

 

پيش بيني مي‌شود نسل جديد تختخواب‌ها مجهز به امكاناتي به منظور تشخیص بیماری باشند و يك نقش جديد از خود را به نمايش گذارند.اما آيا خوابيدن بر روي اين تخت‌خوابها ايجاد آرامش خواهد كرد؟

Do you have any questions for your purchase? Quick ways to contact support:
Phone call and whatsApp 989021187706+